Książka o dzieciach, ale czy na pewno dla dzieci?

Czarny piątek - Robert Muchamore

Serię "Cherub" Roberta Muchamore czytam już od dłuższego czasu. Raz nawet stworzyłem o niej... z braku lepszego sformułowania napiszę, że wideoracenzję - choć tak na prawdę w tym wypadku "recenzja" była tylko pretekstem.

 

Anyway.

 

Cherub opowiada o organizacji Cherub - tajnej jednostce wywiadowczej, w której agentami są dzieci. W końcu - kto by się spodziewał, że dziecko może być szpiegiem? Cała seria jest dość rozległa w czasie (co nie jest dziwne biorąc pod uwagę, że "Czarny Piątek" jest już 16 z serii książek) i bohaterowie, których poznaliśmy z pierwszych książkach cyklu jako dzieci, zaczynające swoją szpiegowską karierę - teraz są nauczycielami - jednak nic na tej przemianie nie straciły - wręcz przeciwnie. Książka na tym zyskuje.

 

Powrócę jednak do pytania zadanego w tytule. Czy ta książka jest dla dzieci? Nie do końca. Czyta się ją jako świetną powieść szpiegowską. Może bez skomplikowanej fabuły, ale mamy tu gangi, tortury, przemoc, strzelaniny, wyścigi samochodowe i - wbrew pozorom - sporo seksu. Tak. Nie mamy w ogóle poczucia, że czytamy o 13 latkach...

 

Czarny Piątek jest książką z nurtu "lekkich i przyjemnych" - sporo akcji, zabawne dialogi, pościgi, wybuchy, romanse. Napisana łatwym i przystępnym językiem po prostu niesamowicie wciąga. Mi przeczytanie jej zajęło 5 godzin.

 

I właśnie to jest najlepsze w tej serii - nie rozbudowane metafory, nie odniesienia literackie - tylko to, że po prostu książkę się wręcz połyka.

 

Polecam 

Pozdrawiam :)

 

Facebook: https://www.facebook.com/zkamerawsrod...
YouTube: http://www.youtube.com/user/zkameraws...
Google+: https://plus.google.com/1008735297286...
Twitter: https://twitter.com/zkwk_recenzje
BookLikes: http://zkamerawsrodksiazek.booklikes....
Blog: http://zkamerawsrodksiazek.blogspot.com/
Ask.fm: http://ask.fm/zkamerawsrodksiazek

Napisz do mnie:
zkamerawsrodksiazek@gmail.com